Tā ir Eiropa
Flandrijas ģenerālpārstāvis Tomass Kastrels
Beļģijas vēstnieks Karls Peterss (Carl Peeters)un Flandrijas ģenerālpārstāvisTomass Kastrels (Thomas Castrel) Par godu Beļģijas prezidentūrai ES 2024. gada 15. aprīlī Lielajā ģildē Rīgā tika prezentēta Hendrika Vosa un Fransa Graperhauza teatralizētā izrāde „Tā ir Eiropa“.
Beļģu politologs Hendriks Voss ir Ģentes universitātes ES studiju centra direktors. Viņa specializācija ir Eiropas politika, ES lēmumu pieņemšana un Eiropas politikas aktualitātes.Viņš uzrakstīja grāmatu «Tā ir Eiropa» un pārcēla šo stāstu uz skatuves ar tādu pašu nosaukumu teātra izrādē.
Hendriks Voss un Franss Graperhauss (Frans Grapperhaus), Beļģijas un Nīderlandes duets, kas vieno dziļu interesi un apbrīnu par Eiropu.
Pēc gadsimtiem ilgas šķelšanās sešas Eiropas valstis apvienoja spēkus. Robežas un barjeras ir pazudušas.
Kontinents tika apvienots, izveidojot institūcijas un noslēdzot līgumus.
Bet galvenokārt tā ir cilvēku vēsture: premjerministri, prezidenti, kancleri un komisiju locekļi noteica attīstības virzienu.
Viņi kļuva par sabiedrotajiem vai sāncenšiem. Dažreiz viņi neizturēja viens otru, dažreiz viņi kļuva par dvēseles radiniekiem.
Viņi rakstīja vēsturi drūmās konferenču telpās, kā arī skaistās pilīs, kā arī klosteru un piļu pagrabos un alās.
Grāmata un izrāde atspoguļo ceļojumu pāri kontinentam, sekojot galvenajiem varoņiem un nejaušiem garāmgājējiem.Šis ir stāsts par ministriem, kuri spēlēja čellu, dzēra portvīnu un kolu vai klīda pa gaiteņiem adītās čībās.
Eiropas apvienošanās trajektorija neievēroja noteiktu modeli. Tā bija dīvaina līnija, kas pilna ar negaidītiem pavērsieniem.
Nekad nebija scenārija vai plāna, kas pēc tam būtu saņēmis plašu atbalstu no masām. Soli pa solim tika izveidota Eiropas Savienība.
Šis ir stāsts par to, kā ES kļuva par tādu, kāda tā ir šodien.